Bizi Facebook dan takip edebilirsiniz. / Modaretör alımı yapılacaktır başvuru için Moderatör Alımı.

Fotoğrafları arşivlemek ve yedeklemek

Cevapla
Kullanıcı avatarı
sezgico
Moderatör
Mesajlar: 10630
Kayıt: Sal Ara 26, 2017 4:02 pm
Konum: Bursa
İletişim:

Fotoğrafları arşivlemek ve yedeklemek

Mesaj gönderen sezgico » Cum Oca 19, 2018 5:04 pm

Dijital fotoğrafla uğraşıyorsanız ister profesyonel ister amatör fotoğrafçı olun bir süre sonra fotoğraflarınızın kapladığı yer başınıza dert olacaktır. Bir zaman sonra kendinize sorduğunuz bir soru var “acaba fotoğraflarımı nasıl arşivlemem ve yedeklemem gerekir?”

Masaüstü bilgisayar ya da notebook kullanıyorsanız bilgisayarınızdaki disk kapasitesi yetersiz gelecektir. Genelde ilk yapılan iş yeni bir harici disk satın almaktır. Acaba bu doğru bir çözüm mü?

Baştan kuralları belirlerseniz ve doğru kararlar alıp uygulamaya koyarsanız sonradan problem yaşama şansını azaltırsınız. Problem yaşama durumunda da rahatlıkla çözümünüzü uygularsınız. Bu yüzden sisteminizi baştan doğru yapılandırmanız gerekir. Doğru yapılandırmak için de tabi ki bilgi sahibi olmalısınız.Sisteminizi yapılandırabilmeniz için temelde bütçe ile sınırlandırılırsınız. Ne kadar çok para harcarsanız o kadar büyük ve güvenli bir alana sahip olabilirsiniz. Şimdi özellikle fotoğrafçılar için bir kaç çeşit depolama ve yedekleme seçeneğini ele alalım.

DAHİLİ DİSK KAPASİTESİNİ ARTIRMAK
Temelde piyasada iki çeşit disk bulunur. Bunlardan biri HDD yani klasik sabit disk. İkincisi ise SSD yani katı hal diski. SDD olan diskler çok yüksek performanslı çalışırlar ve bilgisayarınızın hızlı çalışmasına büyük katkıları vardır. Buna karşılık yüksek fiyatlıdır. Örneğin 1 TB HDD satın alırken 250 ₺ harcarız; fakat 1 TB SSD satın alırken en az 1500 ₺ gözden çıkartmamız gerekir.

Masaüstü veya dizüstü bilgisayarınızda bulunan diskin kapasitesini artırmak. Genel itibari ile 1TB ve 2TB olan disk kapasitesini artırarak ekstra yer kazanabilirsiniz. Bu çözüm en az masrafla işin içinden çıkmanızı sağlar. Fakat bu çözüm kısa vadelidir ve yedekleme sorununu çözmez. Diskinizi 2 TB hale getirmek için harcayacağınız para yaklaşık 400 ₺ civarında olacaktır. 3 TB hale getirecekseniz de yaklaşık 500 ₺ harcamanız gerekecek. Aynı şekilde 4 TB yapmanız durumunda 750 ₺ harcamayı göze almalısınız. Tabi disk değiştirme işlemini kendiniz yapmayacaksanız. Bu iş için bir de yaklaşık 100 ₺ servis parası ödeyeceğinizi unutmayın.

Yukarıdaki gibi bir çözüm düşündüyseniz yedekleme için de en az disk kapasiteniz kadar bir de harici disk edinmenizde fayda var.

HARİCİ DİSK SATIN ALMAK
Harici disk satın almak da en kolay ve hesaplı çözümlerden biri. Bilgisayarınızdaki dahili kapasite yetmediği için tüm fotoğraf arşivinizi harici bir diskte saklayabilirsiniz. Örneğin 2 TB kapasiteli bir harici disk minimum 400 ₺ tutacaktır. Satın alırken mutlaka USB 3.0 olmasına dikkat edin. Boyut olarak eğer taşımayı düşünmüyorsanız 3.5”; ama arada sırada taşımak durumunda iseniz 2.5” boyutunda almanız iyi olur. Tüm bahsettiğimiz bu tip diskler çarpma, düşürme, sallantı vb. durumlara karşı çok hassastır. Dolayısı ile böyle bir durumda tüm arşivinizi kaybetme riski taşırsınız. Bu yüzden yedekleme önemlidir. Yani kapasiteyi artırmak için böyle bir disk alacaksanız birini sadece yedekleme amaçlı kullanacak şekilde iki adet almanızda fayda var.

DİĞER VERİ DEPOLAMA SEÇENEKLERİ
Bu ürünler hem network bağlantılı (NAS) hem de bağlantısız şekilde olabilirler. Yedekleme işini kendi içlerinde çözdüklerinden genellikle en iyi çözüm bu ürünlerle sağlanır. Fakat aynı zamanda pahalı bir çözüm sunarlar. Hangi ürünü seçeceğinize iyi karar vermeniz gerekir. Örneğin tek başına çalışıyor ve genelde tek bir ortamda bulunuyorsanız bir NAS çözümüne ihtiyacınız olmayabilir. Bu yüzden gereksiz para harcamanıza da gerek yoktur.

Çoklu veri depolama seçenekleri ürünleri satın alırken ve özellikle ethernet, wifi gibi network bağlantısına ihtiyacınız varsa klasik markalardan uzak durun. Western Digital, Seagate vb. ürünler hız konusunda sizi hayal kırıklığına uğratırlar. Bu tip ürünler için daha profesyonel çözümler sunan Drobo, Synology veya Qnap gibi markaların başarılı ürünlerini tercih etmenizde fayda var.Biraz pahalı olmasına rağmen benim de çok beğendiğim bir sistemi örnek vermek istiyorum. Bu sistemler masaüstü çoklu depolama ürünleri. Drobo markasının sunduğu bu çözümler ham MacOSX hem de Windows kullananlar için ideal arşivleme ve yedekleme çözümleri. Bunlardan birisi Drobo 5C veya 5D.

Drobo 5C (USB3.0) veya Drobo 5D (Thunderbolt) içerisine 5 adet sabit disk takabiliyorsunuz. Eski veya yeni, SATA veya SSD, kapasiteleri aynı ya da birbirinden farklı hiç farketmiyor. Üstelik bu işlemi cihaz açıkken yapabiliyorsunuz ve herhangi bir özel işlem yapmanıza gerek kalmıyor. Sistem kendi içerisinde belli bir alanı yedekleme için ayırıyor ve gerisini size tek parça halinde kullanmanız için bırakıyor. Ani elektrik kesilmelerine karşı içerisinde bir de pil barındırıyor.

Kaynak: Üye olmadığınız için bu linki göremiyorsunuz. Üye olmak için Tıklayınız.


Resim Fotonistan Yönetim Haber - Blog
Cevapla